Premier liga angleze

 •  champions league • liga europa •  la liga •  seria A • liga 1 • bundesliga

Kampioni aktual i Premier Ligës Angleze është Manchester City që fitoi Ligën për herë të katërt. Fituesi i superkupës angleze për vitin 2013/2014 është Manchester United. Fitesi i FA Cup është Arsenali ndërsa fituesi i Liga Cup është Manchester City.
 

 

Tabela

Skuadrat
Takime
Pikët
1
CHELSEA FC
12
32
2
SOUTHAMPTON FC
12
26
3
MANCHESTER CITY FC
12
24
4
MANCHESTER UNITED FC
12
19
5
NEWCASTLE UNITED FC
12
19
6
WEST HAM UNITED FC
12
18
7
SWANSEA CITY AFC
12
18
8
ARSENAL FC
12
17
9
EVERTON FC
12
17
10
TOTTENHAM HOTSPUR FC
12
17
11
STOKE CITY FC
12
15
12
LIVERPOOL FC
12
14
13
WEST BROMWICH ALBION FC
12
13
14
SUNDERLAND AFC
12
13
15
CRYSTAL PALACE FC
12
12
16
ASTON VILLA FC
12
12
17
HULL CITY AFC
12
11
18
LEICESTER CITY FC
12
10
19
BURNLEY FC
12
10
20
QUEENS PARK RANGERS FC
12
8

 

 
#
Futbollisti Skuadra Golat
       
1
Kun Agüero Manchester City
12
2
Diego Costa FC Chelsea
11
3
Alexis Sánchez FC Arsenal
8
4
Saido Berahino West Bromwich Albion
7
5
Charlie Austin Queens Park Rangers
6

 

Historia

 

Të gjitha titujt e Premier Ligës dhe Divizionit të parë pej vitit 1888. Prej viti 1888-1892 Liga Futbollistike, prej viti 1892-1992 Divizioni i Parë, ndërsa prej vitit 1992 quhet Premierliga. Machester United (20), Liverpool (18), Arsenal (13), Everton (9), Aston Villa (7), Sunderland (6), Chelsea (4), Manchester City (4), Newcastle United (4), Sheffield Wednesday (4), Leeds United (3), Wolverhampton Wanderers (3), Huddersfield Town (3), Blackburn Rovers (3), Preston North End (2) ,Tottenham Hotspur (2), Derby Conty (2) Burnley (2), Portsmouth (2), Ipswich Town (1), Nottingham Forest (1), Sheffield United (1), West Bromwich Albion (1).

 

 
champions league / liga europa / premierlig/ la liga / bundesliga / seria A / liga 1 / eredivisie / FIFA World Cup / Europian Cup Finals