Kuriozitete mbi bimët

Aforizma  • fjale te urta dashurie  •  fjale te urta per grate  •  fjale te urta  •  kuriozitete mbi kafshet

kuriozitete mbi njeriun •  kuriozietet mbi bimet •   • 

  • NE EVROPE PATATAJA ESHTE SJELLE NGA AMERIKA NE VITIN 1536. NE FILLIM E MBILLNIN PER SHKAK TE LULES SE BUKER QE KA, KURSE ME VONE FILLUAN TA PERDORIN PER USHQIM.
  • GJETHET ME TE MEDHA I KA NJE LLOJ PALLME E QUAJTUR “RAFIA”, RRITET NE BRIGJET E LUMIT AMAZON. GJETHET E SAJ TE BLERTA ARRIN GJATESI DERI 22 METRA DHE GJEREESI AFER 12 METRA, KURSE BISHTIN E GJETHES E KA 5 METRA TE GJATE. NJE GJETHE E TILLE MUND TE STREHOJ 10 NJEREZ.
  • DRURI I CILI E MBAN REKORDIN E TRSHESISE NE BOTE ESHTE “BAOBABI”, I CILI GJENDET NE TAN- GANIKE ME MOSHE RRETH 30 SHEKUJ. KY DRU PERIMETRIN E TRUNGUT E KA 47 M, LARTESINE 22 METRA, NDERSA PERIMETRIN E KURORES 145 METRA.
  • NE 1 KG LIMON KA ME TEPER SHEQER SE NE 1 KG LULESHTRYDHE.
  • NE BRITANINE E MADHE ESHTE KULTIVUAR LAKRA ME E MADHE.PESHA E SAJ ESHTE 51,80 KG.