Fjalë të urta

Aforizma  • fjale te urta dashurie  •  fjale te urta per grate  •  fjale te urta  •  kuriozitete mbi kafshet

kuriozitete mbi njeriun •  kuriozietet mbi bimet •   • 

 • BRESHKAT JETOJNE AFER 150 VJET NDERSA KROKODILI MUND TE JETOJ DERI ME 3000 VJET.
 • NJE ARI I RRITUR MUND TE VRAPOJE PO AQ SHPEJT SA NJE KALE.
 • NE BRAZIL GJATE SHEK. XX-TE ESHTE VRARE GJARPERI ME I MADH NE BOTE, ANAKONDA, GJATESIA E TE CILIT ARRINTE NE 35 METRA. PER TA VRARE KETE GJIGANT U DESH QE TE GODITEJ ME 500 PLUMBA.
 • SYRI I NJE STRUCI ESHTE ME I MADH SE TRURI I TIJ.
 • NE TRURIN E MACEVE KA 32 MUSKUJ.
 • VETEM MUSHKONJAT FEMRA PISKOJNE.
 • NJE SHQIPONJE MUND TA SHOHE PREJEN E SAJ QE 3000 METRA LARG.
 • KUAJT MUND TE QENDROJNE DERI NE 1 MUAJ NE KEMBE.
 • FLUTURAT SHIJOJNE ME ANE TE KEMBEVE.
 • DELFINET FLENE ME NJE SY HAPUR.
 • MINJTE MUND TE DUROJNE PA UJE ME TEPER SE DEVETE.
 • BRESHKA MUND TE ECE ME 10 KM NE ORE.
 • MILINGONAT E NDJEJNE TERMETIN QE ME PARE DHE DALIN MENJEHERE NGA FOLETE.
 • PESHQIT E HARROJNE CDO GJE QE NDODHEN VETEM PAS 10 MIN
 • NE KRAHUN E NJE MAJMUNI KA RRETH 25 MILIONE QIME.
 • SHKENCËTARËT BRITANEZ KANË LLOGARITUR SE MACAT , TË CILAT ATA I MBAJNË NË SHTËPI PËR 1 VIT ASGJËSOJNË50 MILION MINJË DHE 20 MILION ZOGJ TË VEGJËL.
 • FELLENZA ESHTE NE GJENDJE QE 30 DITE TE JETOJE PA USHQIM.
 • PER TE PRODHUAR 1 KG. MJALTE BLETES I DUHET TE THITHE NEKTARIN E 12 MILION LULEVE DUKE BERE RRETH 300 000 KILOMETER FLUTURIM.
 • ZOGU NUK KA SHQISEN E TE NUHATURIT DHE TE SHIJES.
 • QUKAPIKU NE DITE HAN MESATARISHT 3000 INSEKTE
 • FLUTURA ME E MADHE NE BOTE ESHTE 270 CENTIMETRA KATROR.
 • GJIRAFA ESHTE E VETMJA KAFSHE E CILA MUND TE DALLOJE NGJYRAT, SEPSE SYRI I SAJ ESHTE PERAFERSISHT I NJEJTE ME SYRIN E NJERIUT.
 • PESHKAQENET NUK SEMUREN.
 • NE FYTYREN E NJE MACEJE NDODHEN 146 MUSKUJ.
 • HYRJA E FOLESE SE MILINGONES DREJTOHET PERHERE NGA VERIU
 • Gjarperi i ujit qe jeton ne veriperendim te Australise rreth shkembinjeve te ujit, eshte shtaza me helmuese ne bote. Helmi i tij eshte 100 here me i forte se helmi i gjarperit Australian ne toke i quajtur “Tapana e Shkretetires” e qe konsiderohet gjarperi me helmues tokesor.
 • Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencetaret erdhen ne perfundim se perkunder kokes se madhe, eshte peshku me budalla ne Bote, sepse ne pranvere ku bene nxehte, ne breg te lumit rriten shelgjet dhe ne uje bien thuprat e ketij druri se bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutesi i perbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Ne lukth keto fije te shelgjes leshojne alkool qe e ben peshkun te humbur.
 • Peshku “Pegava” eshte lloj ngjallash qe mund te qendroje vertikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin perforcohet mbi shkemb ose ndonje trup tjeter.