Kuriozitete mbi njeriun

Aforizma  • fjale te urta dashurie  •  fjale te urta per grate  •  fjale te urta  •  kuriozitete mbi kafshet

kuriozitete mbi njeriun •  kuriozietet mbi bimet •   • 

 • Në trupin e nejriut muskuli më i fortë është gjuha.
 • Femrat i përpëlitin sytë 2 herë më shumë se meshkujt.
 • Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.
 • Në SHBA 1/3 e zezakëve mes 20-29 vjeç janë në burg ose nën hetim.
 • Një mashkull harxhon mesatarisht 3350 orë duke u rruajtur e qethur.
 • Nuk mund të teshtish pa i mbyllur sytë.
 • Një njeri qesh mesatarisht 13 herë në ditë.
 • Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës në banjo.
 • ADN ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbëhet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
 • 1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
 • Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë.
 • Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
 • Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve të saj të cilat i kishte gëlltitur, i rendë 2,5 kg. Operimi u realizua në mars 1985.
 • Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.
 • Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre janë 38 cm, e disa mezi arrijnë një milimeter.
 • Me 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia i pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.
 • Helmi i Meduzes mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të medha, ndërsa shkencëtarët prej tij po përpiqen të nxjerrin ilaçin për shërimin e sëmundjes së zemrës.
 • Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.
 • Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 një miliarde më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Pastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
 • Nëse dammarët e njeriut do të vendoseshin njëri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
 • Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtëpi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
 • Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.
 • Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard.
 • Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
 • Nje grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Me se shumti ne bote ka vrapuar per te dyten here qe mban rekordin 42 km e 195 m.
 • Njeriu më i gjatë është 2.75 cm dhe jeton në Ukrain.
 • Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohë fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjve të mbajtur në Stamboll.
 • Ne 1870 ne Londer jetonin me shume Irlandeze sesane Dublin.
 • Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
 • Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
 • Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjecare nuk fliste normalisht.
 • Ne Zelanden e Re ka 4 milione njerez dhe 70 milione dele.
 • Gjate ndertimit te kanalit te Panamase kane humbur jeten me teper se 25 mije njerez.
 • Gjysma e popullsise se botes fiton vetem rreth 5% te pasurise ne bote.
 • Zemra peshon maksimum 300g dhe mund të pompoje 5 litra gjak në minutë pra 8000 litra në ditë dhe më shumë se 200 milion litra gjak gjatë jetës se një individi. Zemra e një femije të vogël ka rreth 120 rrahje në minutë kurse te një i rritur frekuenca varion nga 70 deri në 90 rrahje në minute.
 • Gjaku bën gjithmonë të njëjtin drejtim, duke arritur një rrugë prej 45 sekondash. Në çdo rrahje barkushja e majtë e zemrës lëshon rreth 100g gjak, kurse sasia e gjakut që qarkullon për ditë në zemër është në rregullin e 17000kg. Në një vit zemra bën rreth 40 milion rrahje. Zemra e një elefanti bën 20 rrahje në minutë kurse e një miu 600!
 • Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve që martohen ka rënë nga 72% në 1970 në 60 % në 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % më e lartë se në martesën e parë.
 • Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke më 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekesi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.
 • Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejtë: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8 sekonda, deri në mushkëri vetëm për 6 sekonda.
 • Eskymo, një komb që jeton në veri të Europës në mes të borës e të akullit, përveç peshkut ushqehen dhe me mjaft vezë me të cilat plotesojnë shumë mirë nevojat ushqimore të trupit.